Šalvia – účinná bylinka proti zápalu hrdla či ďasien

0
2 591

Včera ráno som sa zobudila ako sa hovorí “s knedľou v krku“. Hrdlo ma bolelo tak, že som sotva mohla prehĺtať. Našťastie po predchádzajúcich skúsenostiach s liečením zápalu v ústnej dutine, mám vždy doma naporúdzi účinného prírodného pomocníka – šalviu. A tak som si hneď navarila odvar a vykloktala. Na obed som celý proces zopakovala a po pár hodinách bolo po bolesti.

Nedávno som sa vďaka šalvii zbavila v priebehu pár hodín bolestivého zápalu ďasna. Vrelo odporúčam zaradiť túto bylinku do svojej domácej prírodnej lekárničky a vyskúšať ako prvú pomoc pri bolestiach tohto typu. Šalviu kúpite v každej lekárni.

Keď cítim začínajúcu bolesť, jednoducho zalejem 1 čajovú lyžičku ¼ l vriacej vody a nechám vylúhovať cca 15 minút. Potom scedím a kloktám.

Šalvia má silný proti bakteriálny účinok a využíva sa pri zápale ústnej dutiny, hrdla a ďasien. Pôsobí sťahujúco aj pri problémoch s paradentózou. Čaj zo šalvie obmedzuje potenie a pomáha pri preťaženosti a nervozite. Avšak tak ako pri každej liečivej bylinke, aj pri šalvii treba byť opatrný. Užívanie vo vyšších dávkach môže vyvolať kŕče a o dlhodobom užívaní sa radšej poraďte s lekárom, či lekárnikom. Pitie tohto čaju sa neodporúča deťom mladším ako 12 rokov.

 

Ak sa ti článok páči, napíš komentár alebo ho podpor zdielaním:

komentárov

SHARE
Previous articlePizza z karfiolového cesta bez múky – recept
Next articleŠpaldový jablkovo hruškový koláč so škoricou – recept
Mirka
Volám sa Mirka, som mamina dvoch detičiek a som spoluzakladateľka familyzone.sk. Okrem písania článkov a príspevkov pre fanúšikov našich stránok, rada vyrábam rôzne handmade vecičky ako magnetky, hračky a počas týchto chladných večerov sa venujem najmä háčkovaniu. Tvorenie sa stalo súčasťou môjho života a som šťastná keď vidím, ako mi pod rukami rastie ďalší nový kúsok :)