Home Nezaradené Brigáda – čistenie nášho sídliska

Brigáda – čistenie nášho sídliska

0
Brigáda – čistenie nášho sídliska

Niekedy mi to pripadá tak, že nežijeme na sídlisku, ale na smetisku. Mňa, ako milovníka prírody, neskutočne rozčuľuje stav životného prostredia na našich bratislavských sídliskách. Celoročne sú kríky a trávniky zaplavené odpadkami, ale po zime je to úplne najhoršie. Poniektorí spoluobčania majú zrejme pocit, že sneh všetko zakryje. A potom to vyzerá tak, že keď sa objavia prvé snežienky, tak ich nie je ani vidieť cez tú hŕbu odpadkov. Včera ma to „dožralo“ už natoľko, že som sa rozhodla urobiť si s našimi deťmi takú malú sídliskovú brigádu. Spomenula som to susedke a tá sa ochotne pridala. A tak sme dnes spoločne vyčistili okolie nášho domu. Musím povedať, že som bola doslova zhrozená, čo všetko sa dá nájsť na tom kúsku zeme. Tyčinky do uší, krabičky od cigariet, papiere od cukríkov, keksíkov a pod., plechovky, plastové fľaše od nealka, ale aj sklenené fľaše od alkoholu, topánka, rôzne iné odpadky a špakov pomaly na kilá. O psích exkrementoch radšej pomlčím, lebo to je kapitola sama o sebe. Za 1 hodinu a 15 minút sa nám podarilo vyzbierať 4 plné 45 l vrecia na odpadky!!! Toto je podľa mňa alarmujúci údaj :o(

Preto prosím, ak vám záleží na tom, v akom prostredí žijete vy a vaše deti, dbajte o nasledovné:

– Keď vysypete odpadky do kontajnera, nezabudnite ho za sebou zavrieť, aby čo najmenej smetí rozfúkal vietor

– Ak vám náhodou odletí niečo z koša po ceste ku kontajneru, vráťte sa pre to. Nikto iný to za vás nezdvihne

– Ak niečo dojete, dopijete, vyfúkate si nos atď. a nablízku nikde nie je odpadkový kôš, dajte si to zatiaľ do tašky, do vrecka, prípadne to odneste v ruke až k najbližšiemu kontajneru. NIKDY NEHÁDŽTE ODPADKY NA ZEM!!!

– Ak zbadáte na zemi plechovku, fľašu, papier, iné a v bezprostrednej blízkosti máte odpadkový kôš, prosím nebuďte ľahostajní ako ten, kto to tam zahodil. Zodvihnite to a odhoďte to tam, kam to patrí.

– Z času na čas si urobte spolu so susedmi a deťmi brigádu a vyčistite okolie vášho domu. Má to minimálne 4 pozitíva: upevníte susedské vzťahy, prispejete k čistote vášho okolia, doprajete svojmu telu pohyb a zároveň budete pozitívnym príkladom pre svoje deti.

– Ak ste fajčiar, špaky nehádžte von z balkóna, ale do popolníka a vonku sa takisto snažte neodhadzovať špaky na zem.

A tu si môžete pozrieť, ako to dnes u nás vyzeralo…

 

 

Previous article Narodeninová torta – koníky
Next article Účinný spôsob, ako vyčistiť práčku
Volám sa Mirka, som mamina dvoch detičiek a som spoluzakladateľka familyzone.sk. Okrem písania článkov a príspevkov pre fanúšikov našich stránok, rada vyrábam rôzne handmade vecičky ako magnetky, hračky a počas týchto chladných večerov sa venujem najmä háčkovaniu. Tvorenie sa stalo súčasťou môjho života a som šťastná keď vidím, ako mi pod rukami rastie ďalší nový kúsok :)