Čo je na svete milšie ako mláďatká – či už ľudské alebo zvieracie. A tie naše ľudské skoro všetky túžia po nejakom milom zvieracom kamarátovi, s ktorým by sa mohli hrať a o ktorého by sa mohli starať. My rodičia vieme, že s tou starostlivosťou o zvieratko to zo strany detí nie je vždy 100 percentné, no napriek tomu by sme nemali povedať striktné NIE zvieraciemu spoločníkovi v našej domácnosti. Nie je totiž ničím novým, že zvieratá majú pozitívny vplyv na vývoj dieťaťa a často krát sa ocitnú aj v roli terapeuta. Medzi najznámejšie typy animoterapie patria:
– Canisterapia – terapia s použitím psov
– Hipoterapia – terapia s použitím koní
– Felinoterapia – terapia s použitím mačiek
– Delfinoterapia – terapia s použitím delfínov
Zvieratká pomáhajú nielen deťom, ale aj seniorom. Dotyk človeka so zvieraťom dokáže zlepšiť najmä jeho duševný stav. A keďže je známe, že fyzické a psychické zdravie človeka je navzájom prepojené, ak sa človek cíti psychicky v poriadku, má to vplyv aj na jeho fyzické zdravie. Sú výnimky, kedy animoterapia nie je vhodná, v podstate hlavne vtedy ak ju sám pacient odmieta. Dokonca aj alergici v mnohých prípadoch nemajú problém so srsťou zvieracích terapeutov, čo môže svedčiť o psychickej podmienenosti alergie.
A aké sú hlavné výhody zvieracieho spoločníka? Kontakt so zvieratkom pôsobí na dieťa relaxačne, spôsobuje pocity radosti, znižuje stres, napomáha sociálnym kontaktom medzi ľuďmi. Často pomôže zvieratko dieťaťu najmä v ťažkej životnej situácii, akou je rozvod rodičov a pod.
Avšak predtým, ako sa rozhodnete zaobstarať dieťaťu zvieracieho kamaráta, vysvetlite mu, že zvieratko nie je hračka a treba sa o neho starať. Psík vie byť skvelým, milujúcim a verným spoločníkom ale treba byť pripravený na to, že ho treba venčiť za každého počasia, že keď prídete z prechádzky tak mu treba očistiť labky, že mu treba zabezpečiť opateru aj počas dovolenky ak svojho miláčika zobrať nechcete alebo nemôžete a hlavne sa pripravte na to, že také zvieratko aj niečo stojí, keďže mu treba zabezpečiť stravu a zdravotnú starostlivosť. Takže ak nie ste pripravený prevziať zodpovednosť za zviera v dobrom aj zlom, radšej si zvieratko nekupujte. Je to naozaj smutný pohľad na opustených psíkov a mačičky, ktoré svoj domov stratili a skončili v útulkoch.
Autor: Mirka
zdroj: www.pluska.sk, vysetrenie.zoznam.sk