Home Články Filmové recenzie Inside out / V hlave – recenzia pre rodičov

Inside out / V hlave – recenzia pre rodičov

0
Inside out / V hlave – recenzia pre rodičov

Inside Out je najlepší animovaný film, ktorý som v poslednej dobe videl. Je tvorivý, plný príjemného humoru a vizuálnych efektov, čo určite udrží záujem širokého publika.

Obsah:
Jedenásťročná Riley miluje hokej, šantenie, svojich priateľov a svoju rodinu. Jej myseľ je ovládaná emóciami: Radosťou (Amy Poehler), Strachom (Bill Hader), Hnevom (Lewis Black), Hnusom (Mindy Kalinga) a Smútkom (Phyllis Smith), ktoré pomáhajú udržať jej život v správnych koľajach. Avšak, keď Rileyn otec (Kyle MacLachlan) dostane novú prácu v San Franciscu, Riley a jej rodičia opustia všetko, čo Riley pozná.

Nasťahujú sa do rozbitého domu bez záhrady, naviac sťahovacie auto neprinesie Riley jej osobné veci a dokonca tu na pizzu dávajú brokolicu. No fuj! Riley a jej emócie majú čo robiť, aby ostali myslieť pozitívne. Mama síce pochváli Riley za to, ako dobre všetko zvláda, no hneď prvý deň v novej škole sa pokazí. Všetko sa ešte skomplikuje, keď Radosť a Smútok nasaje rúra do dlhodobej pamäte.

Radosť a Smútok musia prejsť dlhú púť a vrátiť sa späť do veliteľstva, z ktorého sa všetko riadi, aby zachránili seba i Riley.

Inside-Out-v-hlave-01
Recenzia pre deti:

Deti si tu nájdu veľké množstvo gagov, na ktorých sa určite zabavia. Naviac imaginárny kamarát a sprievodca v jednej osobe je jednoducho úžasný a nemožno ho nemilovať. Príbeh dáva deťom možnosť lepšie porozumieť svojim emóciám a lepšie ich tak popísať svojim rodičom cez jednotlivé postavy (viac v recenzii pre rodičov). 

Inside-Out-v-hlave-03

Recenzia a informácie pre rodičov:
Krása príbehu je v tom, že oslovuje všetky vekové skupiny na rôznych úrovniach. 

Konflikt medzi radosťou a smútkom je veľká téma na diskusiu v každom veku. Smútok robí vo filme chyby, čo v podstate kopíruje aj reálny život. Môžete sa tak porozprávať so svojím dieťaťom, ako rôzne emócie ovplyvňujú rozhodnutia, ktoré robíme a aké emócie pomáhajú lepšie sa rozhodovať. Na jednom mieste postavička Smútok spomína, že „plač jej pomáha spomaliť“. Všetky emócie – radosť, smútok, znechutenie, strach a hnev, hrajú nejakú úlohu v našich životoch. Deti a adolescenti môžu pochopiť, že je v poriadku mať protichodné pocity a zmieriť sa s nimi. Keď sa konečne spoja všetky emócie, Riley môže prehodnotiť celý svoj život a hovorí, že „chce prestať hovoriť, že všetko bude v poriadku!“ Aj keď všetci rodičia chcú napraviť veci, ktoré sú zlé v živote ich detí, bohužiaľ nie vždy sa to dá. Pre deti je dôležité si uvedomiť, že sú aj ťažké a náročné situácie v našich životoch. Pochopenie emócií, ktoré sprevádzajú tieto momenty, im tak môžu pomôcť nájsť cestu na zvládanie neľahkých prekážok.

Inside-Out-v-hlave-02

Napriek pomerne vážnej téme je film naplnený humorom a ľudským teplom. Nájdete v ňom mnoho zaujímavých vysvetlení, na ktorých sa pobavia všetky vekové kategórie…….napr. odkiaľ pochádzajú naše sny, ako sa vytvára déjà vu a prečo si pamätáme vtipné piesne. Scény počas záverečných titulkov vás nenechajú odísť z kina so zlou náladou. Takže určite neodíďte skôr ako si ich pozriete.

Inside Out (V hlave) – Prehľad obsahu:

  • Násilie (Mierne): Len v slovných úvahách pri hraní hokeja.
  • Strašidelné scény (Mierne): Tvorenie snov je vyrozprávané zaujímavým spôsobom. Pre niektorých mladších divákov môžu byť skutočné sny desivé. Nočné mory sú zosobnením pocitov a niektorých našich najtemnejších obáv – napríklad samota, desivé zvuky a klauni sú zobrazené vo filme.
  • Sex / Nahota (Žiadne): Hlavná hrdinka sa v jednej nočnej more vidí bez nohavíc. Spomenie sa puberta.
  • Drogy a alkohol (Žiadne): Žiadne.
  • Vulgarizmy (Žiadne): Vo filme nieje žiadna nadávka, ale jedna z  postáv sa neustále zmieňuje o použití prekliateho slova.
  • Nezdvorilý / napodobovanie nevhodného správania (Mierne): Hlavná postava chce utiecť z domu a ukradne od svojich rodičov kreditnú kartu. V náznakoch sa chová hrubo k rodičom a je nevľúdna k svojim priateľom
  • Smútok / znepokojujúce scény (Mierne): Strach z neznámeho, keď radosť a smútok sú stratení v dlhodobej pamäti, môže byť znepokojujúci. Obľúbená hračka je stratená. Postava Smútku sa cíti nepríjemne kvôli sťahovaniu a je to evidentné z jej slov a činov.
  • Témy vo filme / Deti môžu mať otázky o: emóciách, dlhodobej pamäti, sťahovaní, fantázií, déjà vu, abstraktných myšlienkach, puberte

Ak sa vám tento film páčil, mohli by sa vám tiež páčiť filmy: Up, Toy Story (všetky diely)a Cars.

Premiéra: 13. august 2015, Originálny názovInside OutKrajina pôvodu: USA, Rok výroby: 2015, Žáner: Animovaný / Akčný / Dobrodružný / Rodinný / Komédia, Dĺžka: 102 min., Jazyková verzia: slovenský dabing, Odporúčaná prístupnosť: 7 +, Formát: 2D, 3D, Zvuk: Dolby Digital/DTS/SDDS, Štúdio: Walt Disney Studios

Réžia: Pete Docter, Ronaldo Del Carmen, Scenár: Pete Docter, Ronaldo Del Carmen, Meg LeFauve, Josh Cooley, Hudba: Michael Giacchino, V originéle hrajú: Diane Lane, Amy Poehler, Mindy Kaling, Bill Hader, Kyle MacLachlan, Phyllis Smith, Lewis Black, Richard Kind, Jess Harnell, Carlos Alazraqui, Frank Oz, Paula Poundstone, Bobby Moynihan, Josh Cooley, Flea, John Ratzenberger, Rashida Jonesr