Včera ráno som sa zobudila ako sa hovorí “s knedľou v krku“. Hrdlo ma bolelo tak, že som sotva mohla prehĺtať. Našťastie po predchádzajúcich skúsenostiach s liečením zápalu v ústnej dutine, mám vždy doma naporúdzi účinného prírodného pomocníka – šalviu. A tak som si hneď navarila odvar a vykloktala. Na obed som celý proces zopakovala a po pár hodinách bolo po bolesti.

Nedávno som sa vďaka šalvii zbavila v priebehu pár hodín bolestivého zápalu ďasna. Vrelo odporúčam zaradiť túto bylinku do svojej domácej prírodnej lekárničky a vyskúšať ako prvú pomoc pri bolestiach tohto typu. Šalviu kúpite v každej lekárni.

Keď cítim začínajúcu bolesť, jednoducho zalejem 1 čajovú lyžičku ¼ l vriacej vody a nechám vylúhovať cca 15 minút. Potom scedím a kloktám.

Šalvia má silný proti bakteriálny účinok a využíva sa pri zápale ústnej dutiny, hrdla a ďasien. Pôsobí sťahujúco aj pri problémoch s paradentózou. Čaj zo šalvie obmedzuje potenie a pomáha pri preťaženosti a nervozite. Avšak tak ako pri každej liečivej bylinke, aj pri šalvii treba byť opatrný. Užívanie vo vyšších dávkach môže vyvolať kŕče a o dlhodobom užívaní sa radšej poraďte s lekárom, či lekárnikom. Pitie tohto čaju sa neodporúča deťom mladším ako 12 rokov.