Home Články Filmové recenzie Útek z planéty Zem (recenzia pre rodičov)

Útek z planéty Zem (recenzia pre rodičov)

0
Útek z planéty Zem (recenzia pre rodičov)
Escape-From-Planet-Earth-Utek-z-planety-Zem-(recenzia-pre-rodicov)-titulka

Po dlhšom čase som si našiel opäť čas na napísanie recenzie na novú „kino“ rozprávku. Popravde, trochu ľutujem, že teraz nepíšem recenziu na „Lietadlá 2“ alebo na „Ako si vycvičiť draka 2“, pretože podľa ohlasov sa jedná o vydarené rozprávky.  Takže ak ste ich ešte nevideli, určite nič nepokazíte, ak na ne pôjdete. No ale teraz už k filmu Útek z planéty Zem. Je to animovaný film určený predovšetkým menším deťom. Humor je prvoplánový no v ojedinelých prípadoch sa zasmeje aj dospelý.

Escape-From-Planet-Earth-Utek-z-planety-Zem-(recenzia-pre-rodicov)-io-doc-thurman-scorch-and-gary-supernova

Obsah
Na planéte Baabe žije Gary Supernova, ktorý riadi vesmírne misie a  jeho hrdinského brata astronauta Scorch Supernova. Keď šéfka Lena informuje bratov o SOS z notoricky nebezpečnej Temnej planéty(teda Zeme), Scorch ide plnou parou vpred na záchrannú misiu, ale Gary cíti, že by mali odložiť misiu najmä preto, že žiadny mimozemšťan sa z nej nikdy nevrátil živý. Samozrejme Scorch nepočúva a bezhlavo vyštartuje na pomoc. Ale keď Scorch príde do Area 51, ​​ ocitne sa v pasci. Teraz je to Gary a jeho manželka Kira, ktorí spolu s ich synom Kip musia zachrániť Scorcha a zachrániť svoju planétu.

Escape-From-Planet-Earth-Utek-z-planety-Zem-(recenzia-pre-rodicov)-thurman

Útek z planéty Zem  – recenzia pre rodičov

Pre deti
Útek z planéty Zem nepredstavuje veľmi nápaditý príbeh, ale akonáhle sa akcia rozbehne, nudiť sa s deťmi nebudete Deti pravdepodobne ocenia jeho dobrodružný dej, aj keď v nich určite nezanechá silný dojem. Kladné postavy majú dobre prepracované charaktery a deťom sa určite budú páčiť. Decká si tu nájdu aj kopu plytkého humoru založeného skôr situačne, takže mu budú rozumieť a pobavia sa na vtipoch.  Naproti  tomu je tu aj veľa násilia, čím sa tvorcovia snažili zakryť plytký obsah.

Napriek násiliu film obsahuje aj pozitívne posolstvo. Deti si môžu uvedomiť, že aj keď sa so svojim súrodencom neustále hnevajú, v podstate sa majú radi. Rozprávka tiež stavia do popredia rozum pred silou.

Escape-From-Planet-Earth-Utek-z-planety-Zem-(recenzia-pre-rodicov)-scorch-supernova

Pre rodičov
Film obsahuje významné množstvo kresleného násilia. Zajatí mimozemšťania, vyhrážky, nechcená hibernácia, strieľanie, bitky … . Jedna postava vďaka nešťastnej nehode dokonca príde o otca. Hlavný zloduch je manipulatívny a dokonca aj trošku sadistický, čo by mohlo byť pre malé deti znepokojujúce.

Film obsahuje trochu čudné, aj keď mierne sexuálne narážky. Shanker cez online linku telefonuje s Lenou a hovorí k nej zvodne s pohárom vína v ruke. Na pozadí horia sviečky a na stene za ním je umelecké dielo, na ktorom sa zdá byť portrét nahej ženy sediacej na mužovi (nič explicitné). Vidíme aj maličkosti, ako okukávanie zadku alebo bozkávanie.

Celkovo možno povedať, že pre dospelého je humor vo filme taký nemastný neslaný. Aj keď z času na čas sa nájde naozaj zábavný moment.

Escape-From-Planet-Earth-Utek-z-planety-Zem-(recenzia-pre-rodicov)-io

Útek z planéty Zem – Prehľad obsahu

  • Násilie (veľké): Zajatý mimozemšťania, vyhrážky, nechcená hibernácia, strieľanie, bitky … . Jedna postava vďaka nešťastnej nehode dokonca príde o otca.
  • Strašidelné scény (veľké): Deti sa môžu báť pri scénach uvedených v kategórií násilie.  Špeciálne pri hibernácií.
  • Sex / Nahota (stredne): Shanker cez online linku telefonuje s Lenou a hovorí k nej zvodne s pohárom vína v ruke. Na pozadí horia sviečky a na stene za ním je umelecké dielo, na ktorom sa zdá byť portrét nahej ženy sediacej na mužovi (nič explicitné). Vidíme aj maličkosti, ako okukávanie zadku alebo bozkávanie.
  • Drogy a alkohol (málo): Je ukázaný pohár vína
  • Vulgarizmy (málo): Zopár narážok typu “hlupák”, “hlúpy”
  • nezdvorilý / napodobovanie nevhodného správania (extrémne veľa):
  • Smútok / znepokojujúce scény (stredná): Postava hovorí, že prišiel o otca, keď zaútočili mimozemšťania. Garyho syn sa obáva o svojho otca a strýka. Gary je smutný, keď je považovaný za hlupáka a jeho syn obdivuje prácu niekoho iného.
  • Témy vo filme / Deti môžu mať otázky o: mimozemšťanoch, iných planétach, hrdinstve, reklame, area 51.


* Ak sa bude film Útek z planéty Zem Vašej rodine páčiť, určite Vás potešia aj rozprávky: Planéta 51, ​​Vesmírni opičiaci alebo Máma mezi Marťany

Premiéra: 14. augusta 2014, Originálny názov: Escape from Planet Earth, Krajina pôvodu: USA / Kanada, Rok výroby: 2013, Žáner: Animovaný / Dobrodružný / Komédia / Rodinný / Sci-Fi, Dĺžka: 89 min., Jazyková verzia: slovenský dabing, Odporúčaná prístupnosť: 6 +, Formát: 2D, 3D

Réžia: Callan Brunker, Scenár:  Callan Brunker, Bob Barlen, Hudba: Aaron Zigman, Kamera: Matthew A. Ward