Home Kategórie Články Cudzí jazyk – ako a kedy s ním začať?

Cudzí jazyk – ako a kedy s ním začať?

0
Cudzí jazyk – ako a kedy s ním začať?

V dnešnej dobe je ovládanie cudzej reči takmer nevyhnutnosťou. Mnoho rodičov preto už v rannom detstve hovorí so svojimi deťmi po anglicky, nemecky alebo iným cudzím jazykom, aby si ho lepšie osvojili. Ak je jeden z rodičov cudzinec a teda tzv. native speaker, alebo jeden z rodičov dokonale ovláda cudzí jazyk, ide to skoro samo. Ale čo ak rodič nie je až tak jazykovo zdatný, no chce dať svojmu dieťaťu aspoň základy, nejaký odrazový mostík, aby sa mu cudzia reč neskôr učila ľahšie.

Čo sa mňa týka, ja síce po anglicky hovorím, ale som si vedomá toho že moja úroveň znalostí nie je úplne  stopercentná a v podstate mi to nie je ani prirodzené, hovoriť so svojim dieťaťom v angličtine. Avšak odmalička som dcérke spievala a púšťala anglické pesničky pre deti, rozprávky v angličtine a pri hre sme si občas povedali pár slovíčok. Teraz má 4,5 roka a sama sa o angličtinu zaujíma, pýta sa ma ako sa čo povie a keď niečo chce, hodí na mňa prosebné očká a povie “mami plís“ 🙂 Zaspieva zopár anglických pesničiek, napočíta do 10, pozdraví good morning, good night, poďakuje a vie vymenovať po anglicky zopár zvieratiek. Samozrejme že to všetko ešte nie je úplne bez chybičky, ale vidím že to malo zmysel minimálne v tom, že ju to baví a chce sa učiť. Teraz začala chodiť v škôlke na hodiny angličtiny a bola som milo prekvapená ako veľa si z hodiny pamätala.

Odporúčam teda začať dieťatko zoznamovať s cudzím jazykom už od narodenia formou pesničiek alebo riekaniek, tým určite nič nepokazíte. Existujú aj rôzne kurzy, ktoré ponúkajú výučbu cudzieho jazyka pre deti už od 3 mesiacov. Neviem či s tým máte skúsenosti, ale čo som sa dočítala na fórach v príspevkoch od ostatných mamičiek, tak pri takejto výučbe dosiahli približne to, čo ja s mojou dcérkou pri tom našom domácom učení 😉 Samozrejme je to len na vás, akú formu učenia zvolíte, hlavne aby to dieťatko bavilo….

Pesničky v príspevku naspievala dcérka vo veku 2,5 roka a 4,5 roka.

A ešte jedna rada na záver. Ak cudzí jazyk neovládate stopercentne, majte sa na pozore. To, čo dieťa naučíte v rannom veku, sa odnaučí iba ťažko.

Autor: Mirka

Previous article Máša a medveď: Schovávačka (diel 13)
Next article Vytlačte a vyfarbite si karnevalové masky
Volám sa Mirka, som mamina dvoch detičiek a som spoluzakladateľka familyzone.sk. Okrem písania článkov a príspevkov pre fanúšikov našich stránok, rada vyrábam rôzne handmade vecičky ako magnetky, hračky a počas týchto chladných večerov sa venujem najmä háčkovaniu. Tvorenie sa stalo súčasťou môjho života a som šťastná keď vidím, ako mi pod rukami rastie ďalší nový kúsok :)