Home Kategórie Recepty Recept na domáci chlebík pečený v obyčajnej elektrickej rúre

Recept na domáci chlebík pečený v obyčajnej elektrickej rúre

1
Recept na domáci chlebík pečený v obyčajnej elektrickej rúre
recept na chlieb

Na takýto krásny voňavý domáci chlebík viac nepotrebujete špeciálnu pekárničku chleba. Stačí použiť obyčajnú elektrickú rúru. Recept som vyskúšala a je veľmi jednoduchý. Akurát treba cestu dopriať čas. Chlebík sa podaril na prvý šup, mal krásne chrumkavú kôrku a striedka bola ako vatička. Jednoducho mňam. Tu je recept podľa ktorého som chlebík piekla http://public.hajtmar.com/files/lisaj/chleba_bez_hneteni.pdf Ak by vám náhodou nešiel otvoriť link, tak tu je prepis receptu v slovenčine:

CHLIEB BEZ HNIETENIA

Pozn.1: Chlebík kysne 8 – 12h, takže príprava je ideálna ráno pred odchodom do práce alebo naopak v piatok večer pred sobotňajším ranným pečením. U jednotlivých krokov je čas, ktorý vám to zaberie, aby ste sa nezľakli, že je to moc zložité. Je super že nenarobíte ani veľa špinavého riadu 😉

ČO BUDEME POTREBOVAŤ

misu, gumovú stierku, hrnček 250ml, dosku , sklenený pekáč s poklopom alebo hrniec s pokrievkou vhodný do rúry ( skrátka čokoľvek zatvárateľné o objeme cca 2l )

POSTUP

Nasypeme do misy a nasucho zamiešame:

3 hrnčeky hladkej múky ( hrnček obyčajný cca 250ml, múka obyčajná, v prípade tmavej chlebovej, špaldovej atď. chlieb toľko nenakysne a je tuhší a vo vnútri vlhkejší

1 lyžičku sušeného droždia ( na dva chleby si kľudne môžete rozdeliť jedno vrecúško, ale sú to potom skôr 2 lyžičky na každý chlieb)

1,5 lyžičky soli ( ak dáte 2 lyžičky, nič sa nestane……skrátka podľa chuti )

1 lyžičku drvenej rasce ( zase sa nič nestane ak dáte aj 2 lyžičky )

Podľa chuti môžete primiešať cibuľku, cesnak, bylinky, semienka, oškvarky

Do zamiešanej zmesi nalejeme 1,5 hrnčeka vody ( primerane, primerane, radšej hustejšie, lepšie sa s ním potom ďalej pracuje ) . Vznikne trochu nevzhľadné cesto, ktoré prikryjeme utierkou.

Cesto necháme odstáť 8 – 12 hodín ( Ale keď je hlad, dá sa piecť aj po 6tich, všetko je to o teple pre to cesto a ako veľmi sa prípadne zmierite s drobným neúspechom vo forme hustejšieho chleba ).

Cesto vyberieme na pomúčenú dosku a gumovou stierkou alebo pomúčenými rukami rozťaháme na placku cca 2 – 4 cm hrubú ……….1 min práce. Necháme 15min odpočívať.

Cesto preložíme na tretiny “ zvrchu a zospodu “ a na tretiny “ zľava a sprava “ ………0,5 min práce.

Necháme 30min zakryté utierkou odpočívať. Potom ešte ďalších 30min , ale to už si zapneme rúru na 230 ° C a tú druhú polhodinu v nej necháme nahriať pekáč s pokrievkou. Preložíme do horúceho pekáča. Môžeme zase hore niečím posypať ………. 0,5 min práce.

Pečieme 30 min pri 230 ° C. Potom zložíme pokrievku a pečieme ešte ďalších 15 min.

Hotovo! A teraz si môžete vychutnať svoj vlastný, domáci, voňavý chlebík. Dobrú chuť :o)

 

1 COMMENT

Comments are closed.