Tento rok začala sezóna medvedieho cesnaku o niečo skôr. Bežne sa objavuje začiatkom apríla a rastie len počas dvoch mesiacov. Zbierajú sa menšie zelené lístky, ktoré nie sú horké. Nájdete ich najmä vo vlhkých lesoch, kde rastú na väčších plochách.
Pri zbere si však treba dať pozor na zámenu s listami konvalinky, ktoré sú na rozdiel od cesnaku prudko jedovaté. Cesnak rozpoznáte po pošúchaní podľa jeho výraznej cesnakovej arómy.

Je skvelý v tom, že má detoxikačné a antibakteriálne účinky, znižuje krvný tlak a v kuchyni má rôznorodé využitie. Najvhodnejšie je konzumovať ho za čerstva alebo po uskladnení v chladničke do dvoch týždňov. Ak by ste ho však chceli uchovať dlhšie, určite ho nesušte. Takto prichádza totiž o všetky vitamíny.
Na uchovanie cesnaku bez straty účinkov je ideálne mrazenie.

Naše deti zbieranie natoľko bavilo, že teraz každý deň skúšame nové recepty so zahrnutím medvedieho cesnaku a zatiaľ nám všetko veľmi chutilo.

Tu sú naše odskúšané recepty:

Natierka-s-medvedim-cesnakom

Nátierka z medvedieho cesnaku

Suroviny:
200 g mäkký syr Lučina, alebo KIRI
100 g jemný tvaroh
1 hrsť medvedí cesnak
podľa potreby soľ a mleté čierne korenie (nemusí byť vôbec)

Postup prípravy
Tvaroh vymiešame so syrom. Pridáme na jemno posekaný medvedí cesnak a podľa potreby dochutíme soľou a korením. Nátierku je ideálne natrieť na opečený chlebík, či v našom prípade suchar.

karfiolove-placky-s-medvedim-cesnakom

Karfiolové placky s medvedím cesnakom

Suroviny na 10 ks:

1 karfiol
2 vajcia
soľ a korenie
1 šálka jemne nasekaného medvedieho cesnaku
1 strúčik cesnaku

Postup prípravy

Karfiol si rozoberieme na ružičky a dáme ho na 5 minút spariť nad vriacu vodu. Potom ho rozmixujeme a pomocou sitka vytlačíme z neho prebytočnú vodu. Vložíme ho do misky, primiešame vajcia, nasekaný medvedí cesnak, pretlačený cesnak soľ a korenie. Ak sa vám hmota zdá byť riedka pridajte 1 lyžicu hladkej múky. Niekedy netreba.

Plech si vyložíme papierom na pečenie a formujeme naň naberačkou malé placky. Pečieme v predhriatej rúre na 190 °C cca 10 minút. Potom placky otočíme a pečieme aj z druhej strany 10 minút. Výborné sú s kyslou smotanou v ktorej sme rozmiešali strúčik cesnaku.

Dobrú chuť 🙂