Home Kategórie Články 8 výhod vysoko intenzívneho intervalového tréningu HIIT (High-Intensity Interval Training)

8 výhod vysoko intenzívneho intervalového tréningu HIIT (High-Intensity Interval Training)

0
8 výhod vysoko intenzívneho intervalového tréningu HIIT (High-Intensity Interval Training)

HIIT (High Intensity Interval Training) vysoko intenzívny intervalový tréning charakterizuje každý tréning, ktorý strieda doslova výbuchy aktívneho intenzívneho cvičenia s pasívnejšími menej intenzívnymi cvikmi. Skúste si napríklad tento štartovací tréning. Bežte na mieste najrýchlejšie ako viete po dobu 1 minúty a potom 2 minúty kráčajte. Zopakujte tento 3 minútový interval 5 krát a dostanete 15 minútový tuk spaľujúci tréning. Prečítajte si 8 hlavných výhod HIIT:

1)      Účinný – Super účinný HIIT tréning je ideálny tréning ak máte nabitý program, ak chcete napratať tréning do svojej prestávky na obed, alebo sa chcete dostať veľmi rýchlo do formy napríklad kvôli špeciálnej udalosti ktorá sa blíži. Výskumy ukazujú, že môžete dosiahnuť väčší pokrok len s 15 minútovým tréningom (vykonávaným 3 krát týždenne), než ľudia, ktorí bežia na bežeckom páse po dobu jednej hodiny. A podľa štúdie z roku 2011 predloženej na výročnom zasadnutí American College of Sports Medicine, len 2 týždne vysoko intenzívneho intervalového tréningu zlepšia aeróbnu kapacitu rovnako, ako 6-8 týždňov vytrvalostného tréningu. A to ešte nie je tá najlepšia správa. Pomocou tréningovej metódy Tabata môžete dosiahnuť efektívny HIIT tréning už za 4 minúty.

2)      8_výhod_HIIT3Spaľuje viac tuku – Nielen že počas HIIT tréningu spálite viac kalórii, ale účinok všetkej tej intenzívnej námahy prepne vaše telo do “super pohonu“. To znamená, že budete spaľovať viac tuku a kalórii v priebehu 24 hodín po HIIT tréningu, než by ste spálili povedzme pri behu na bežiacom páse.

3)      Zdravšie srdce – Väčšina ľudí nie je zvyknutá na to, aby sa dostali až do anaeróbnej zóny (to je ten moment, kedy nemôžete poriadne dýchať a máte pocit že vám každú chvíľu vyskočí srdce z hrude). Ale v tomto prípade, extrémny tréning má za následok extrémne výsledky. V jednej štúdii z roku 2006 sa zistilo, že po 8 týždňoch HIIT tréningu boli ľudia schopní bicyklovať dvakrát tak dlho ako pred začatím štúdie, pri zachovaní rovnakého tempa.

4)      Nepotrebujete žiadne náradie – Beh, cyklistika, skoky cez švihadlo a veslovanie, to všetko fun8_výhod_HIIT1guje skvele avšak pri HIIT k tomu nepotrebujete žiadne vybavenie. Vysoké kolená, rýchle nohy, alebo napríklad výpady fungujú rovnako dobre, aby sa vaša tepová frekvencia dostala rýchlo hore. V skutočnosti niektoré vybavenie ako napríklad činky, môžu spôsobiť to, že váš HIIT tréning bude menej efektívny, pretože tu ide o to, aby ste tlačili na maximum svoje srdce a nie vaše bicepsy.

5)      Stratíte váhu, nie svaly – Každý kto bol na diéte vie, že je ťažké nestratiť spolu s tukom aj svalovú hmotu. Zdá sa, že zatiaľ čo bežný ustálený kardio tréning podporuje stratu svalov, silový tréning a HIIT tréning umožňuje ľuďom na diéte zachovať si ťažko nadobudnutú svalovú hmotu a zároveň zabezpečiť stratu hmotnosti pochádzajúcu väčšinou z tukových zásob.

6)      Zrýchlite si metabolizmus – Okrem zvýšeného spaľovania tukov a zachovania si svalovej hmoty, HIIT tréning stimuluje tvorbu ľudského rastového hormónu (HGH) až o 450 percent v priebehu 24 hodín po dokončení tréningu. To je skvelá správa, pretože HGH je nielen zodpovedný za zvýšené spaľovanie kalórií, ale tiež spomaľuje proces starnutia, takže ste mladší vnútri aj vonku!

7)      8_výhod_HIIT4Môžete cvičiť kdekoľvek – Toto je obrovská výhoda HIIT tréningu. Môžete si zacvičiť rovnako dobre v byte, na dovolenke v hotelovej izbe či na ihrisku pred domom. Vzhľadom k tomu, že je to taký jednoduchý koncept, kedy idete počas krátkej doby na maximum a potom na chvíľu z časti vypnete a celý proces opakujete, môžete si prispôsobiť tréning na základe vašich priestorových alebo časových obmedzení.

8)      Krátky ale náročný – Toto nie je tréning, pri ktorom by ste si mohli čítať časopis, či debatovať s priateľkou. Keďže ide o krátke cvičenie, budete tvrdo pracovať počas celého tréningu. Krátke pauzy počas ktorých na chvíľu trochu vypnete máte akurát na to, aby ste znovu nabrali dych a koncentráciu na ďalší vysoko záťažový interval. Tento formát tréningu je výzvou pre ľudí, ktorí pravidelne trénujú a pre ľudí, ktorí sa doteraz príliš nehýbali je to spôsob, ako si za krátky čas zlepšiť kondíciu a dosiahnuť viditeľné výsledky. Počas cvičenia vás môžu páliť svaly, často môžete byť na pokraji síl, ale s každým ďalším HIIT tréningom posúvate svoje hranice a rozhodne sa nebudete nudiť!

Ale pozor! Tento typ tréningu nie je pre každého. Ak máte zdravotné ťažkosti, predtým ako začnete cvičiť sa poraďte so svojim lekárom. Ak počas cvičenia pocítite silnú nevoľnosť, je vám na odpadnutie alebo sa celkovo necítite dobre, okamžite s cvičením prestaňte.  


Zdroj: http://www.shape.com/fitness/workouts/8-benefits-high-intensity-interval-training-hiit

 

Previous article Špaldový jablkovo hruškový koláč so škoricou – recept
Next article Tuniaková nátierka s avokádom – recept
Volám sa Mirka, som mamina dvoch detičiek a som spoluzakladateľka familyzone.sk. Okrem písania článkov a príspevkov pre fanúšikov našich stránok, rada vyrábam rôzne handmade vecičky ako magnetky, hračky a počas týchto chladných večerov sa venujem najmä háčkovaniu. Tvorenie sa stalo súčasťou môjho života a som šťastná keď vidím, ako mi pod rukami rastie ďalší nový kúsok :)