Kedy a ako často dávať deti na brucho
Poloha na brušku je pre deti veľmi dôležitá. Približne od piateho mesiaca, kedy sa deti otáčajú z chrbta na brucho, sa celý vývoj začne odohrávať len z tejto polohy. A preto je potrebné, aby deti polohu na bruchu dobre poznali, vedeli v nej vydržať dostatočne dlhú dobu, a aby sa im tam hlavne páčilo. V pôrodnici často mamičkám radia, aby deti na brucho nedávali z dôvodu syndrómu náhleho úmrtia, či vdýchnutia vlastných zvratkov. Určitá opatrnosť je na mieste u novorodencov (do konca 1. mesiaca), ktorí ešte sami nevedia otočiť hlavičku na bruchu. Ale aj v tejto dobe môže byť bábätko niekoľkokrát denne na bruchu pod dohľadom matky. Nie je tak dávno doba, keď všetky deti od narodenia vyrastali v polohe na bruchu.
Kedy začať deti pokladať na zem
Medzi tretím a štvrtým mesiacom je vhodné začať nechávať deti často na tvrdej podložke, kde sa môžu dobre oprieť a voľne pohybovať. Z hľadiska bezpečnosti je najvhodnejšia zem. Ak máte doma chladnejšie, možno použiť hraciu deku, penové puzzle či kusový koberec. Hrazdičku dávajte len občas, lenivejší deti sa rady len pozerajú a nesnažia sa uchopiť vzdialenejšiu hračku. Fixácia v ležadle dieťaťu neublíži, ak tam bude tak 10% času. V inom prípade (nad 50% času stráveného v ležadle) sa značne blokuje vývoj dieťaťa. V tomto veku bývajú deti často na posteli či gauči. Pre bábätko to nie je ani bezpečné, ani prospešné. Matrac je moc mäkký, dieťa sa nemôže poriadne oprieť a dochádza k blokovaniu vývoja. Bábätko, ktoré sa hrá na zemi, naopak môžete voľne prenášať, podľa toho v akej izbe zrovna ste. Väčšinou deťom stačí, keď vás vidia a sú spokojné. Výhodou pobývania detí inde ako v postieľke je aj získanie určitého režimu – postieľka je na spanie, zem na hranie. Tento režim vám veľmi uľahčí ukladanie dieťaťa k spánku.
Kedy deti samy sedia
Existuje veľmi rozšírená fáma o tom, že v 6 mesiacoch by malo dieťa už samo sedieť. Z hľadiska vývoja je ale táto požiadavka úplne nereálna. Tento názor pretrváva ešte z doby, kedy boli deti bežne pasívne dávané do sedu, z dôvodu trénovania chrbtových svalov. Bohužiaľ, až keď táto generácia dorástla, zistilo sa, že ich bolí chrbát oveľa častejšie a skôr, než iné generácie. A pátralo sa prečo. Nakoniec došli odborníci k záveru, že chrbát bol preťažovaný už v detstve, a názor o pasívnom sedení detí sa diametrálne zmenil. Sed je vyvrcholením celého vývoja. Väčšina detí najskôr stojí a lezie, a až potom, čo si lezením posilní chrbtové svaly, začína sedieť. Sadnú si tak, že z polohy na všetkých štyroch idú na bok a potom si vyberú jednu alebo obe dolné končatiny. Zo začiatku sa väčšinou ešte držia rukami zeme. Až v okamihu, kedy si uvoľnia ruky pre hru, je chrbát pripravený na sed. V žiadnom prípade nie je možný sed z ľahu na chrbte, tak ako u dospelých. Niekedy si deti tak sadnú, keď sú vo zvýšenej polohe (autosedačka, kočiar, atď.). Alebo sa za niečo chytia a vytiahnu sa do sedu (tyčky od postieľky, madlo v kočíku). Ale aj to je pasívny sed, rovnaký ako by ste ich posadili na zem vy samy. Tu je na mieste pevne zapásať dieťa bezpečnostnými pásmi tak, aby sa nemohlo posadiť. A prečo je pasívny sed taký nebezpečný? Pretože okrem toho, že deťom ničí chrbát, je schopný aj zablokovať psychomotorický vývoj. Väčšina pasívne posadených detí nikdy, alebo len veľmi krátko lezie. Sed je cieľ celého vývoja a lezenie je cesta k nemu. Ak dieťaťu ponúknete cieľ skôr, než prejde cestu, pravdepodobne už sa po nej nikdy nevydá.
Prečo niektoré deti nelezú
Lezenie je jedným z najzdravších pohybov vo vývoji vôbec. Nielen že prepája hemisféry a tým zlepšuje koordináciu a sústredenie, ale hlavne posilňuje chrbtové a brušné svaly a pripravuje telo na sed. Deti, ktoré lezú sú samy sebe najlepším terapeutom. Dokážu sa preliezť drobnými nezrovnalosťami tela. Lezenie zaujíma vo vývoji veľký časový úsek, väčšinou 4 až 5 mesiacov, než začnú deti samy chodiť. Bohužiaľ aj dnes je dosť detí, ktoré nelezú. Dôvodov je viac, ale medzi najčastejšie patrí bezkonkurenčne pasívny sed. Niektoré deti nemôžu liezť kvôli chodítku. Chodítko je pomôcka, ktorá môže dieťaťu jedine ublížiť. V žiadnom prípade mu neumožní rýchlejší nástup chôdze. Je výhodná len pre rodičov, ktorí chcú mať pokoj od svojich detí. Deťom sa páči, že vidia z inej perspektívy a rodičia sú radi, že sa im nemôže nič stať. Bohužiaľ sa im nemôže stať ani to, aby liezli. Deti sa na vás stávajú závislými, zoberiete im radosť z toho, čo dokázali ony samy. Motivácia detí dostať sa do sedu je totiž hnacím motorom celého vývoja.
Stoj a chytanie detí
Dieťa, ktoré sa dostane do stoja, je potrebné čo najskôr naučiť ako dole. Ak mamička začne dieťa chytať alebo odnímať zo stoja, dieťa má pocit, že matka je súčasťou jeho pohybového stereotypu. Takéto dieťa sa púšťa, kedykoľvek vidí matku v blízkosti, dokonca aj v čase, kedy už dávno vie dole. Preto sa väčšina úrazov stáva v priamej blízkosti rodičov. Naopak dieťa, ktoré nie je chytané, sa veľmi skoro naučí spoliehať samo na seba. Pri nácviku zliezania zo stoja odporúčam odstúpiť na dostatočne veľkú vzdialenosť a udržiavať s dieťaťom očný kontakt. Hovorte na neho pokojným tónom, aby sa držalo a nepúšťalo, inak spadne. Lákajte dieťa pomocou hračky dole, ale nedovoľte, aby sa vás chytalo. Ak dieťa odmieta spolupracovať, radšej obe nohy pokrčte v kolenách do kľaku, než aby ste ho dala dole. Z kľaku sa už dieťa bez problémov dostane na zem, a pritom si môže natrénovať ako na to. Pri prípadnom páde situáciu zľahčite, určite neľutujte. Dramatický výraz vašej tváre môže rozplakať aj veľmi statočné dieťa. Každý pád je dôležitá informácia do mozgu, ako nabudúce nevykonať pohyb. Hlavička vášho dieťaťa je na pád teraz pripravená oveľa lepšie, než keď zrastú lebečné švy. Určite neodporúčam obkladať vankúšmi či zaobstarať helmu. Každé dieťa brzdí (či nebrzdí) svoj pád podľa povrchu na ktorý je zvyknutý. A väčšinou na asfalte vaše dieťa nikdy žiadny vankúš nestretne a ani prilbu na sebe celý život mať nebude.
Vodenie detí za ruky
Väčšina detí potrebuje od prvého stoja do chôdze uraziť dlhých 4 – 5 mesiacov, ktoré trávi lezením a obchádzaním nábytku. Väčšinou si rodičia myslia, že chôdza prichádza oveľa skôr. Často sa stáva, že chcú túto fázu skrátiť vodením za ruky, a tým urýchliť nástup chôdze. Vodenie za ruky nemá bohužiaľ s chôdzou veľa spoločného a už vôbec ju neurýchľuje. Dieťa sa do vás zavesí a reflexne pohybuje nohami. Vaša dobre myslená pomoc sa obráti skôr proti dieťaťu, nastáva stagnácia vývoja. Dieťa sa fyziologicky nemá kam vo vývoji posunúť a nástup chôdze sa naopak spomaľuje. A tak väčšina detí vodených za ruky začína chodiť až okolo 15 – 18 mesiaca. A ich rodičia či babičky často končia v ordináciách rehabilitačných lekárov s bolesťami chrbta. Preto odporúčam nechať svoje dieťa v pokoji loziť a obchádzať nábytok, nijako nezasahovať do jeho vývoja a chôdza príde tak skoro, ako to len je u vášho dieťaťa možné.
Najviac pomôžete SVOJIM DEŤOM TÝM, ŽE IM nebudete vôbec POMÁHAŤ.
Zdroj: www.poliklinikaprosek.cz
Super článok!!!! Mamičky urcite čítajte!!!
Mne osobne sa tieto články typu tabuľky vôbec nepáčia, každé dieťa je iné, každé dieťa sa vyvíja inak. Mám skoro dvojročnú dcérku, ktorá mi chodila skoro v desiatom mesiaci ( keby nebola spadla a zľakla sa, chodila by v deviatom mesiaci). Neuznávam tieto články typu: vtedy daj to, vtedy môže to, netreba dávať papať toto a hento do toho mesiaca resp. roku. A o kravskom mlieku ani reči, moja malá ho pije od pol roka a je tu a nič sa jej nestalo…. Ja vychovávam ako viem a ako uznám ja za vhodné a tieto tabuľky ma nezaujímajú. Som predsa matka a viem, čo je pre moje dieťa dobré. Ja sa tabuľkami neriadim a môžem povedať, že mám zdravučké a šikovné dievčatko, na ktoré som hrdá… poznám mamičky, ktoré sa riadia tabuľkami a majú deti každú chvíľu choré….
suhlasim s vami mam osem mesacnu dcerku a ani za svet nechce lozit ked je na bruska vydrzi chvilu potom sa zacne hnevat a hned sa prevali na chrbatik sadnut sa uz snazi sama tak ze sa chyta vsetkeho co ma po ruke aby sa sama posadila a dari sa jej moja doktorka detska povedali ze su jednoducho deti ktore lezenie preskocia a ze su deti ktore ani nelozili a su v poriadku predsa nebudem moje dieta nutit aby liezlo ked to nechce a podalsie ako by som mohla osem mesacne nutit ked ani nevie co chcem niektore clanky sa snazia za kazdu cenu aby vsetky deti boli rovnake podla nich.
,, som predsa matka a viem čo je pre moje dieta dobre,, sudite podla čoho? podla toho ako sa vam pači članok, resp. ako sa v nom vidite-nevidite, alebo v tom že ako dieta reaguje na vaše podnety voči nemu? všetko už vieme..ja mam tento rok 50 rokov, odchovala som 2 deti a ešte stale viem, že viem málo.. a mnohe veci sa zúročia až po ROKOCH. Ked ma vaše dietatko 2-3 ročky, vedzte že momentalny stav subjektivnych POCITOV nie je rozhodujuci.
,, som predsa matka a viem čo je pre moje dieta dobre,, sudite podla čoho? podla toho ako sa vam pači članok, resp. ako sa v nom vidite-nevidite, alebo v tom že ako dieta reaguje na vaše podnety voči nemu? všetko už vieme..ja mam tento rok 50 rokov, odchovala som 2 deti a ešte stale viem, že viem málo.. a mnohe veci sa zúročia až po ROKOCH. Ked ma vaše dietatko 2-3 ročky, vedzte že momentalny stav subjektivnych POCITOV nie je rozhodujuci.
.
.
.
.
.
presne tak…dieťa ponechať na SPONTÁNNEJ motorike!
Čiastočne je to pravda. 🙂
Čiastočne je to pravda. 🙂
Vyborny clanok, este by som doplnila, ze dostatocne dlhe lezenie a ponechanie zaciatku chodze na vlastne sily dietata napomaha motorike az do takej miery, ze sa potom same nauci sadat si zo stoja a pri chodzi sa uz pady z dovodu straty rovnovahy jednoducho ani nedeju. Okrem toho je vedecky dokazane, ze riadne odlezene deti su omnoho zdatnejsie v rečových schopnostiach a to uz stojí za to.
Vyborny clanok, este by som doplnila, ze dostatocne dlhe lezenie a ponechanie zaciatku chodze na vlastne sily dietata napomaha motorike az do takej miery, ze sa potom same nauci sadat si zo stoja a pri chodzi sa uz pady z dovodu straty rovnovahy jednoducho ani nedeju. Okrem toho je vedecky dokazane, ze riadne odlezene deti su omnoho zdatnejsie v rečových schopnostiach a to uz stojí za to.
Čiastočne je to pravda. 🙂
Čiastočne je to pravda. 🙂
ja mam dve baby a tie mi neboli ani v choditkach a ani nelozili…ked ak padli na zem hned sa o nieco prichytili a pokusali vstat same…takze chcem tym povedat ze to nieje len v choditkach ze deti nelozia…KAŽDE DIETA JE INE!
ja mam dve baby a tie mi neboli ani v choditkach a ani nelozili…ked ak padli na zem hned sa o nieco prichytili a pokusali vstat same…takze chcem tym povedat ze to nieje len v choditkach ze deti nelozia…KAŽDE DIETA JE INE!
Čiastočne je to pravda. 🙂
ja mam dve baby a tie mi neboli ani v choditkach a ani nelozili…ked ak padli na zem hned sa o nieco prichytili a pokusali vstat same…takze chcem tym povedat ze to nieje len v choditkach ze deti nelozia…KAŽDE DIETA JE INE!
Nie kazde dieta ide podla vyvojovych tabuliek. Mala som dve deti, obidve boli v choditku od piatich mesiacov. Prvy nikdy neliezol, zacal rovno chodit ze sa chytil za prst hocikoho kto bol naokolo. Nikdy sa nechytil steny alebo nabytku. Bal sa toho. A napriek tomu v 11. Mesiacoch uz sam chodil a nema ziadne problemy. Druhy bol uplne iny. Ale taktiez vobec nelozil. Len sa chytal vsetkeho mozneho aby mohol ist. A potom zacal lozit. A tiez uz v 11. Mesiacoch sam chodil. Takze diktovat dietatu ako ma ist vyvojom je uplna hlupost. Teraz mam 4 mesacnu dceru a nemyslim si ze choditko alebo posadzovanie ju bude oberat o nejaku cast vyvoja. Doeta si vsetko ukaze samo akou cestou sa vyberie. Kedy sa zacne otacat, co bude robit skor, ci chodit alebo lozit, kazde dieta je individualne
ja mam dve baby a tie mi neboli ani v choditkach a ani nelozili…ked ak padli na zem hned sa o nieco prichytili a pokusali vstat same…takze chcem tym povedat ze to nieje len v choditkach ze deti nelozia…KAŽDE DIETA JE INE!
.
.
.
.
.
.
.
.
choditko je premna najvacsi vymysel ludstva nepotrebny:((ja si pamatam 24r sestru v tvz pavuku a v 14tich uz mala korzet,skolioza;9((moje deto choditko nemali,obe zacali prirodzene s plazenim lozenim sdtavanim popri nabytku a syn mal 10m ked zacal chodit sam bez neakeho choditka dcerka 13m chodila sama bez pochybneho chodika,a pisat tu ze 5m davat do choditka je normalne je premna tyranie:((chuda ani sa nevie poriadne plazit prevracat a uzho vtrcia do choditka:((jasne ze potom nelozi ne4nozkuje lebo mu to nie je umoznene,cellee zle:((
ahoj..mam otazocku ohladom toho sedenia..pride mi to docela logicke s tym vyvinom ze nechat to samo ako to pride a nepodporovat pasivne sedenie, ale pritom sa mi naskytla otazka co sportovy kocik (bugyna)..??? takisto tam dieta sedi…
ahoj..mam otazocku ohladom toho sedenia..pride mi to docela logicke s tym vyvinom ze nechat to samo ako to pride a nepodporovat pasivne sedenie, ale pritom sa mi naskytla otazka co sportovy kocik (bugyna)..??? takisto tam dieta sedi…
ahoj..mam otazocku ohladom toho sedenia..pride mi to docela logicke s tym vyvinom ze nechat to samo ako to pride a nepodporovat pasivne sedenie, ale pritom sa mi naskytla otazka co sportovy kocik (bugyna)..??? takisto tam dieta sedi…
Rozumne napisane.
Podľa mňa je to názor a správny máme malú sama začala lozit jej prvé pohyby bolo hupanie dopredu dozadu potom zistila, že sa môže posunúť aj dopredu a začala lozit sadat som ju nedávala sama sa snažila dvíhať o veci a potom sa jej to podarilo úplne ale nie s chrbta… Chodí od 11 mesiacov prvé kroky spravila v 9 mesiacoch sama zistila že chodenim to ide rýchlejšie ako stvornozkovanim čiže súhlasím stým ale možno by t onemalo každé dieťa inak keby to všetky mami robili rovnako podľa toho ako sa to má… Poznám to každá mama si povie a prečo by som to mala robot takto a takto a urobí podľa seba pre to je to U každého inak
Ja suhasim,ze dieta ma sa samo ucit.Same si najde cestu .Suhlasim stym ,ze kazde dieta je ine.Mam 2deti kazde sa vyvialo inak teras cakame 3 mimi a verim ,ze zasa bude vyvoj iny.Moj syn bol casto chodaku a stale len drzanie za ruky zacal chodit az po 14 mesiaci dcerka to bol pravy opak bez pomoci sa naucila sama a uz ako 10 mes .cupitala.Kazde dieta potrebuje cas vsetko je individualne.
Ja suhasim,ze dieta ma sa samo ucit.Same si najde cestu .Suhlasim stym ,ze kazde dieta je ine.Mam 2deti kazde sa vyvialo inak teras cakame 3 mimi a verim ,ze zasa bude vyvoj iny.Moj syn bol casto chodaku a stale len drzanie za ruky zacal chodit az po 14 mesiaci dcerka to bol pravy opak bez pomoci sa naucila sama a uz ako 10 mes .cupitala.Kazde dieta potrebuje cas vsetko je individualne.
Prvý bod – ležanie na bruchu, je nepresne napísaný. Neodporúča sa dávať dieťa spať na brucho, tzn. keď je hore, na brucho sa má dávať a aj sa to odporúča, aby si jednak dieťa zvykalo na túto polohu a jednak si trénuje svaly, ktoré si ležaním na chrbte nepotrénuje.
My sme dávali nášho syna na brucho často a keď mal sedem mesiacov, tak robil plank – zdvihol sa v polohe na bruchu tak, že bol na rukách a na špičkách 🙂 To sme s ním nijako netrénovali, začal to robiť sám od seba.
Prvý bod – ležanie na bruchu, je nepresne napísaný. Neodporúča sa dávať dieťa spať na brucho, tzn. keď je hore, na brucho sa má dávať a aj sa to odporúča, aby si jednak dieťa zvykalo na túto polohu a jednak si trénuje svaly, ktoré si ležaním na chrbte nepotrénuje.
My sme dávali nášho syna na brucho často a keď mal sedem mesiacov, tak robil plank – zdvihol sa v polohe na bruchu tak, že bol na rukách a na špičkách 🙂 To sme s ním nijako netrénovali, začal to robiť sám od seba.
Prvý bod – ležanie na bruchu, je nepresne napísaný. Neodporúča sa dávať dieťa spať na brucho, tzn. keď je hore, na brucho sa má dávať a aj sa to odporúča, aby si jednak dieťa zvykalo na túto polohu a jednak si trénuje svaly, ktoré si ležaním na chrbte nepotrénuje.
My sme dávali nášho syna na brucho často a keď mal sedem mesiacov, tak robil plank – zdvihol sa v polohe na bruchu tak, že bol na rukách a na špičkách 🙂 To sme s ním nijako netrénovali, začal to robiť sám od seba.
Perfektny clanok, a ta posledna veta je uplne pravdiva… Najviac pomozete svojim detom ked im nebudete vobec pomahat! Dovolit dietatu urobit vsetko vtedy ked je na to pripravene je velmi dolezite… Dieta je na seba hrde, ze to dokazalo same a rozvoj nie je len o fyzickej motorike, aj preto sa to nazyva psychomotorika, pretoze to ide u malych deti ruka v ruke…