DSCF8024_retus
Môj úžasný „útulkáč“ Happy

Ako malá som veľmi túžila po psíkovi. Mamina mi ho však nechcela dovoliť a tak som sa rozhodla, že budem chodiť venčiť psíkov v útulku. Chodila som tam snáď každý deň. Či bolo teplo, alebo zima, po škole moje kroky vždy smerovali do Slobody zvierat. Vyvenčila som desiatky krásnych opustených psíkov. Od tých najmenších až po majestátnu nemeckú dogu. Pri tých smutných nemých tvárach som si dala záväzok, že keď budem veľká, tak si jedného z nich adoptujem. A tak sa aj stalo. Výber to bol veľmi ťažký a miestami som mala pocit, že si nedokážem zobrať len jedného. Ale nakoniec som si nie ja vybrala psíka, ale psík si vybral mňa.  Bola to láska na prvý pohľad a boli sme spolu krásnych 10 rokov. Na jar to bude dva roky, čo nám Happy odišiel do psieho nebíčka :o( Bol to člen rodiny a všetkým nám veľmi chýba.

útulok2
Naše deti a psík Salmo

Naše deti milujú psíkov. A tak keď som dnes premýšľala, kam sa s nimi vyberieme, napadla mi návšteva útulku. Urobili sme im tým radosť a spolu s nami sa z peknej prechádzky tešili aj dvaja chlpáči :o) Musím povedať, že ma príjemne prekvapilo koľko ľudí dnes chodí venčiť „útulkáčov“. Za mojich detských čias často ostávali v kotercoch psíky, ktoré nemal kto zobrať na prechádzku. Takže z tejto pozitívnej zmeny sa teším. Aj úroveň útulku vďaka sponzorom od tej doby stúpla. Avšak som smutná z toho, že opustených psíkov je tam stále veľa.

útulok1
Fenka Bendži

Aj preto som sa rozhodla napísať tento článok a dať vám tip, ako príjemne stráviť chvíle s deťmi a zároveň urobiť taký malý dobrý skutok. Možno vám niektorý z psíkov natoľko prirastie k srdcu, že si ho nakoniec adoptujete. Verte mi, niet väčšej lásky a vďaky, akej sa vám dostane od psíka z útulku. Treba si však uvedomiť, že psík nie je hračka! Nedá sa len tak vyhodiť, keď vaše deti prestane baviť. A preto si treba ešte pred adopciou zvážiť, či mu viete poskytnúť dobrý domov a či budete mať na neho čas. Navyše psík aj niečo stojí. Treba ho kŕmiť, niekedy aj šatiť, platiť daň a zabezpečiť mu adekvátnu zdravotnú starostlivosť, ktorá nie je najlacnejšia. Pred adopciou je tiež vhodné sa s ním najskôr zoznámiť a zistiť, či by vám vyhovovala jeho povaha. Tieto psy si často prežili veľa zlého a môže sa to odraziť na ich povahe. Poznala som jedného, ktorý ani za svet nevstúpil na cestu. Takže ak som s ním chcela prejsť cez prechod, musela som ho preniesť. Taktiež som zažila psa, ktorý neznášal ženy, pretože jeho predchádzajúca majiteľka ho týrala. Toto všetko je dobré vedieť ešte predtým, ako si nového člena rodiny privediete domov. Tiež odporúčam zistiť si, ako sa psík znáša s inými psami. Neznášanlivosť vám totiž na sídlisku plnom psov môže neraz skomplikovať život.

Na záver ešte pripájam zopár informácii, ktoré sa vám zídu predtým, ako sa vyberiete do útulku venčiť.

Ako prvé je potrebné vybaviť si na recepcii Slobody zvierat preukaz na venčenie. Registrácia stojí 2 eurá a budete potrebovať aj občiansky preukaz. Vystavia vám ho na počkanie. Psíka vám na základe preukazu privedie ošetrovateľ. Venčenie je možné počas celého roka, od pondelka do nedele v nasledovných časoch:

prevádzkové-hodiny-útulku

Adresa útulku:

ÚtulokÚtulok Slobody zvierat
Pod Brehmi 1/a
Bratislava IV – Polianky

A nezabudnite psíkom priniesť nejakú psiu maškrtu. Určite si ich tým získate. Prajem vám príjemné venčenie :o)